AZ OLDAL JELENLEG TESZT ÜZEMMÓDBAN FUT

Korai Mentális Teszt

Az enyhe kognitív zavarban szenvedők mintegy 15 százaléka demens beteggé válik, a veszélyeztetettek kiszűrésének van a legnagyobb jelentősége.

Az enyhe kognitív zavarban szenvedők mintegy 15 százaléka demens beteggé válik, így a megelőzés és a kezelés szempontjából a veszélyeztetettek kiszűrésének van a legnagyobb jelentősége. A Szegedi Tudományegyetem Pszichiátriai Klinikájának munkacsoportja, Prof. Dr. Kálmán János vezetésével az enyhe kognitív zavar tünetegyüttesének kiszűrésére fejlesztette ki a Korai Mentális Tesztet (KMT), amelyet az alapellátásban alkalmaznak. Interjú Papp Edina klinikai szakpszichológussal.

Miért fontos a Korai Mentális Teszt alkalmazása?

A demencia szindrómák 60-70 százalékát kitevő Alzheimer-kórnak ma csupán tüneti kezelése ismert, a betegséget gyógyítani nem lehet. A kór klinikai diagnózisát több éves, évtizedes preklinikai fázis előzi meg, amikor lappangva megindul a progresszív neurodegeneratív folyamat, azaz elindul az idegsejtek szerkezeti és funkcionális károsodása. Mivel irreverzibilis károsodásról van szó, a betegség időtartamát, lefolyását döntően befolyásolja a kezelésbe vétel időpontja. A Korai Mentális Teszt segítségével kiszűrhetőek a magas demencia kockázatú személyek. Az időben megkezdett gyógykezelés révén lassítható a progresszió üteme, enyhíthetőek a társuló szomatikus és pszichés szövődmények, ezáltal javítható a beteg és hozzátartozójának életminősége.

 

 

Mely területen alkalmazható a teszt? A háziorvosnál is elvégezhető?

A KMT kifejezetten az alapellátás számára lett kidolgozva. A családorvos ismeri a legjobban a beteget, a családot, őt keresik meg a legapróbb panaszokkal, így a változások felismerésében kulcsszerepe van.

A klinikumban alkalmazott tesztek általában nem alkalmazhatóak a családorvosi ellátásban eszköz- és időigényük, szakismeretük miatt. Az alapellátásban olyan tesztre van szükség, amely gyorsan felvehető, kitöltése mindössze 3-5 percet vesz igénybe, az asszisztens által is elvégezhető, kis eszközigényű. A kutatás megkezdésekor olyan szűrőtesztet, és nem diagnosztikai eszközt szerettünk volna kifejleszteni, ami ezen kritériumoknak megfelel.

Mi alapján van összeállítva a kérdéssor? Milyen feladatokat tartalmaz?

A teszt mindössze két rövid feladatot tartalmaz: váltott, kettős vállveregetéssel állatokat kell felsorolni egy perc alatt, majd egy órát kell lerajzolni, ami adott időt mutat. A két feladat instrukcióját egyszerre mondjuk el, s vizsgáljuk, hogy mire emlékszik mindebből a páciens, mennyire követi az utasításokat, illetve feltérképezzük a memóriapanasz meglétét is.

Milyen funkciókat tesztelnek?

Ezzel a pár perces vizsgálattal azok a funkciók vizsgálhatóak, melyek legkorábban jelzik a kognitív károsodást, ezek egyebek mellett az epizodikus emlékezet, késleltetett felidézés, végrehajtó funkciók, figyelem.

Miként történik a kiértékelés?

A kiértékelésnél azt vizsgáljuk, hogy az instrukció mely részeire emlékszik a páciens, illetve hogyan hajtja végre a feladatokat. Feltérképezzük a szubjektív memóriapanasz meglétét is, ami teljesítménycsökkenéssel párosítva kognitív károsodásra utalhat.

Félévente-évente ismételhető a teszt, így nyomon követhető az állapot változása. A maximálisan elérhető 100 pontból 70 pont alatti teljesítmény esetén javasolt a memóriaambulanciára történő beutalás.

Milyen vizsgálatok várnak itt a páciensre?

A memóriaambulanciákon speciális neuropszichológiai tesztvizsgálatot, pszichés és szomatikus kivizsgálást végeznek. Ezek révén állapítható meg a háttérben álló ok, amely nagyon sokféle lehet.

Mennyire elterjedt a teszt alkalmazása más intézményekben, esetleg külföldön?

Hazánkban egyre több helyről kapunk visszajelzést a KMT alkalmazásáról, illetve sok megkeresést kapunk a teszt beszerezhetőségére vonatkozóan. Külföldi alkalmazását hosszabb távon tervezzük.

spacer

Kapcsolódó cikkek

Az agresszió az Alzheimer-kórban szenvedő betegek esetében a leggyakrabban a betegség előrehaladottabb stádiumaiban jelentkezik.
Kutatások igazolják, hogy az alacsony tesztoszteron szint nagyban hozzájárulhat az Alzheimer-kór kialakulásához.
Az Alzheimer-kórban szenvedőknél fontos az egészséges táplálkozás
Íme, néhány tanács, amely segít örömöt csempészni az Alzheimer-kórban szenvedő beteg, illetve családtagjainak hétköznapjaiba.
Az Alzheimer-kór nemcsak a betegnek,a hozzátartozónak is komoly hétköznapi nehézségeket okoz,többségük leküzdhető,ha megtanuljuk a kórral való együttélés szabályait.
Az Alzheimer-kór egyre több embert érint világszerte, ezért fontos hangsúlyt fektetni a betegség kialakulásának megelőzésére.
Az Alzheimer-kór az agy minden területét érinti, bizonyos képességek elvesznek, a betegnek segítségre van szüksége.
A séta lassítja a kognitív funkciók hanyatlását azokban a betegekben, akiknél enyhe gondolkodásromlás, illetve Alzheimer-kór áll fenn.
Az Alzheimer-kór az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka, ami a szellemi képességek súlyos romlásával jár együtt.

Facebook posztok